אפקט העדר

Posted: May 18, 2013 in אפקט העדר

שידרגת כבר את הסמרטפון שלך? מה הפייסבוק שלך? אין לך אלבום תאילנד בפייסבוק או חמישה אלבומים לפחות מארצות שהיית בהם אחרי השחרור???
מדוע חשוב לנו כל כך להיות דומים זה לזה?

בני אדם כמו בעלי חיים מעדיפים לנוע בתוך עדר. בעלי חיים עושים זאת כרפלקס הגנה מפני טורפים. בעל החיים היחיד עורך עם עצמו הערכת סיכונים מפני הטורפים המשחרים לטרף. אם ינוע לבד, הסיכוי שלו להינצל משיני הטורף נמוכים. לעומת זאת, בתוך העדר קיים סיכוי סביר שהטורף יתפוס רגליים קרות ולא יוכל להבקיע את החומה המגוננת של העדר. ההליכה עם הזרם ולא נגדו עשויה להציל חיים.
העדריות אצל בעלי חיים הועתקה לבני אדם. הנטייה של אדם פרטי להשתייך לקבוצה ולהגדיר עצמו כחלק ממנה נחקרה על ידי פסיכולוגים חברתיים. לשיטתם של אותם פסיכולוגים קיימת נטייה אצל הפרט לחדור לתוך הקבוצה, לשייך עצמו אליה ובעזרתה להגדיר את האני העצמי ולבסס אותו כייחודי בתוך הקבוצה ומחוצה לה.
התופעה העדרית מתבטאת בכל כך הרבה צורות בחיינו.
השיווק האגרסיבי,תרבות הצריכה ובתוכה תרבות המותגים אשר יצרה חיבור של בגד עם סמל סטטוס ובעקבותיה אנשים משלמים ממיטב כספם על מנת להיראות ולהשתייך, חנויות ענק שמבצעות “עליה” ארצה ומשווקות את פתיחת החנות כאירוע השנה, אליו אנשים נוהרים בהמוניהם.
צמד המילים “אפקט העדר” מזכיר לי את הסיפור של החלילן מהמלין אשר ניגן וכל העכברושים נהרו אחריו כבמטה של קסם לעבר הנהר. אי אפשר שלא להשוות בין המצב הנוכחי היום לבין סיפור זה. המפרסמים משולים לחלילן אשר מנגנים ובמטה של “חלילם” מנווטים את תנועת העכברושים, אנחנו ככולנו. אם נמשיך לנהור אחר מחשבותיהם ונטיות ליבם של המפרסמים-נטבע כולנו הווה אומר נשקע בצרות כלכליות.

בדרך כלל החריג שלא הולך עם העדר, נותר חשוף לביקורות קשות מצידו של העדר , למעט במקרים בהם קורה שהעדר נופל בגדול והחריג שלא הלך בדרכם ניצל. העדר עובר תהליך של הפנמה והפקת לקחים כמו אחרי משבר כלכלי ומבטיח לעצמו לא ליפול במלכודות שיווקיות שוב. הגזירות הכלכליות החדשות מחייבות אותנו כמנהלי משק הבית (ומשום כך מנהלי עסק קטן לכל דבר) לחשוב עצמאית, להימנע מפרסומות וממסרים סמויים שמוטמעים בהם ומכל מיני אנשי מכירות בתחפושת של “מומחים” ו”אנליסטים” למיניהם.

אף פעם אל תהיה חלק מעדר. חשוב עצמאי. צור לעצמך כללי התנהגות ונורמות בהם אתה מאמין, כך תוכל תמיד לקבל החלטות מושכלות, רציונליות ולהיות מנותב ע”י עצמך בלבד ולא ע”י אנשים בעלי אינטרסים למיניהם.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s